Tinkamos organizacinės struktūros parinkimas įmonei yra svarbus elementas, padedantis siekti jos tikslų. Kadangi yra daugybė struktūrų, gali būti naudinga geriau suprasti kiekvieną struktūrą ir veiksnius, į kuriuos reikia atsižvelgti prieš ją pasirenkant. Pateikiame žingsnių sąrašą, padedantį nustatyti, kuri organizacinė struktūra tinka verslui:
Peržiūrėkite skirtingas organizacines struktūras
Pirmasis žingsnis renkantis organizacinę struktūrą – apžvelgti ir susipažinti su skirtingomis jos rūšimis:
Hierarchinė struktūra: Hierarchinė struktūra yra viena iš dažniausiai naudojamų centralizuotų struktūrų, joje taikoma strategija „iš viršaus į apačią”. Valdžia teka nuo organizacijos viršūnės, apimančios generalinį direktorių ir direktorių valdybą, žemyn per likusią įmonės dalį.
Funkcinė struktūra: Funkcinė struktūra yra panaši į hierarchinę struktūrą, tačiau kiekviename padalinyje yra skyriaus vadovas, kuris atsiskaito generaliniam direktoriui. Vietoj to, kad aukščiausiojo lygio vadovai būtų atsakingi už kiekvieną skyrių, skyrių vadovai savarankiškai vadovauja savo skyriams.
Skyrių struktūra: Šią struktūrą dažnai naudoja didesnės organizacijos, turinčios kelias produktų linijas. Kiekvienai produktų linijai priskiriami atskiri skyriai, pavyzdžiui, rinkodaros, finansų ir pardavimo, kad jie turėtų daugiau savarankiškumo.
Plokščia struktūra: Plokščia struktūra – tai decentralizuotos organizacinės struktūros forma, suteikianti visiems darbuotojams daugiau lygių galių įmonėje. Šią struktūrą dažniau naudoja mažos įmonės ir naujai įsteigtos bendrovės, kol jos tampa didesnės ir joms reikia daugiau galios lygių tarp darbuotojų ir vadovų.
Matricinė struktūra: Tai panaši į hierarchinę struktūrą, tačiau leidžia darbuotojams prireikus pereiti iš vieno skyriaus į kitą. Matricinės struktūros dažnai gerai veikia įmonėse, kuriose naudojamas projektų valdymas.
Komandinė struktūra: Tai decentralizuota struktūra, pagal kurią darbuotojai suskirstomi į komandas, kad įvykdytų savo skyriaus tikslus, prisidedančius prie didesnio įmonės tikslo. Ji panaši į matricinę struktūrą, nes leidžia darbuotojams dirbti skirtinguose padaliniuose, kai padalinių vadovai prašo jų pagalbos.
Tinklinė struktūra: Tinklo struktūros dažnai daugelį pagrindinių įmonės procesų paveda atlikti subrangovams arba pardavėjams. Įmonė šią veiklą organizuoja iš savo būstinės.
Susiję: Organizacinė struktūra: Organizacijos struktūra: Apibrėžimas ir tipai.
Nustatykite įmonės strategiją
Apžvelgus įvairias organizacines struktūras, kitas žingsnis – nustatyti įmonės ilgalaikius strateginius planus. Norėdami tai nustatyti, apsvarstykite įmonės misijos ir vizijos teiginius. Misijos pareiškime apibūdinamas įmonės tikslas ir motyvacija, o vizijos pareiškime – ilgalaikiai įmonės tikslai. Apsvarstykite galimybę pasirinkti organizacinę struktūrą, kuri papildytų įmonės strateginius planus. Pavyzdžiui, maža įmonė, turinti vieną ar dvi buveines, greičiausiai turės kitokią strategiją nei įmonė, turinti dešimtis filialų visoje šalyje, todėl gali pasirinkti skirtingas organizacines struktūras.
Atsižvelkite į verslo aplinką, dydį ir amžių
Įmonių aplinka būna įvairi: nuo sparčiai besivystančių ir augančių iki stabilesnių ir labiau organizuotų. Verslo aplinkos supratimas gali padėti nustatyti, kokia organizacinė struktūra jam gali būti naudingiausia. Pavyzdžiui, naujesnei įmonei, kuri sparčiai plečiasi, gali būti naudinga lankstesnė ir lengviau prisitaikanti aplinka.
Mažesnėms įmonėms tai gali būti lengviau pasiekti taikant decentralizuotą organizacinę struktūrą, kuri suteikia darbuotojams daugiau įtakos priimant įmonės sprendimus. Priešingai, didesnei įmonei, kuri veikia jau ilgą laiką, gali būti naudinga stabilesnė ir nuoseklesnė aplinka, kurią ji gali pasiekti taikydama centralizuotą požiūrį.
Peržiūrėkite informaciją
Kitas žingsnis – peržiūrėti surinktą informaciją, atsižvelgiant į tokius veiksnius, kaip įmonės strategija, aplinka, dydis ir amžius. Išanalizuokite rezultatus, kad nustatytumėte, ar įmonei daugiau naudos gali duoti mechaniškesnis, centralizuotas požiūris, ar organiškas, decentralizuotas organizavimo metodas. Gavę šią informaciją, susiaurinkite galimybes iki dviejų ar trijų organizacinių struktūrų, kurios greičiausiai geriausiai tiktų įmonei.
Sukurkite vaizdinę schemą ir priimkite sprendimą
Susiaurinę galimybes, sukurkite vaizdinę schemą, kurioje būtų pavaizduotos įmonės svarstomos struktūros. Į kiekvieną schemą įrašykite darbuotojų vardus ir pavardes, kad nustatytumėte, kas kam pavaldus, kokios yra kiekvieno vaidmens pareigos ir ar įmonei reikia samdyti darbuotojus, ar atsikratyti kai kurių pareigybių, kad verslas veiktų geriau. Remdamiesi vaizdinių diagramų rezultatais, nuspręskite, kuri organizacinė struktūra gali būti naudingiausia įmonei, kad ji galėtų pasiekti savo ilgalaikius tikslus.